Nieraz przydarza się, iż otrzymany przez nas pojazd po poprzednim właścicielu bynajmniej nie posiada oczekiwanego koloru, jednak kupiliśmy go gdyż był w odpowiednim stanie i posiadał nowocześniejsze wnętrze. Nieraz nawet nabywając nowiuteńki automobil lista możliwych barw karoserii może wydać się licha. Wówczas z odsieczą przybędzie nam folia do całościowego oklejenia samochodu.
Oklejanie auta folią to trendująca również w Polsce metoda przemiany odcienia auta. Z roku na rok otwiera się jeszcze więcej zakładów, jakie to potrafią sprawnie zamontować folię automobilową. Ów sposób tuningu przybył bezsprzecznie z krajów zachodnich, gdzie jest już niesłychanie popularny. Tam ludzie stosunkowo szybko zauważyli, że to jest łatwiejszy prędszy oraz tańszy środek na zupełną metamorfozę automobilu.

folie
Folie do wyklejania samochodów.

Jak więc wygląda takie oklejenie? Płachty folii są umieszczane na adekwatnie przygotowaną detergentami karoserię samochodu. W droższych wersjach montażu auto rozmontowywane jest z szybko demontowalnych części karoserii jak drzwiczki, lampy, kierunkowskazy, lusterka boczne itd. Naturalnie folię da radę nałożyć i bez rozbierania karoserii, jednakże demontaż karoserii zezwala na swobodniejsze dodatkowo skuteczniejsze wkomponowanie arkuszy folii i co za tym idzie znakomitszą jakość wykończenia przeprowadzonej przemiany. Kompetentne zakłady potrafią tak uskutecznić proces ponownego montażu, że jakość zmontowania nadwozia jest analogiczna z fabryczną.

Jeżeli auto jest roboczo przystosowane, przebiega przyklejenie folii. Stanowi to proces dosyć skomplikowany, gdyż folia ma małą grubość (od pięćdziesięciu do stu mikronów) plus posiada niesamowicie mocny klej. W dłuższej perspektywie decyduje to o doskonałej jakości przeróbki, ale zdecydowanie utrudnia montowanie. Jakby tego było mało folia przyklejana jest wielkopowierzchniowymi arkuszami, w taki sposób aby nie było widać śladów łączeń na elementach karoserii a całość była doskonale gładka. Należy zrozumieć jak ważne w procesie naklejania są warunki cieplne. Temperatura jest dokładnie opisana w specyfikacji producenta folii, a po ukończeniu oklejania auto potrzebuje zostać dokładnie ogrzane.

Po ukończeniu, w przypadku dobrze ukończonej operacji, rezultat potrafi być niezwykły – można podejrzeć go zamawiając transport mebli jelenia góra. Z zewnątrz bynajmniej nie da się określić, że auto jest oblepione. Istotnym jest dodatkowo fakt kilkuletniej (częstokroć nawet dziesięcioletniej) gwarancji na wykonane zmiany.